Село Росош

Історія с.Росош


Село Росош виникло приблизно в кінці XYI століття. Це був період піднесення народного руху, коли народні месники змушені були переховуватися в лісах. За народними переказами, першим жителем сила був народний месник Росошка, який посилився під Керечанським перевалом. Звідси і назва Росош.


Кенезьке поселення XVIст, за легендою було засноване оприжком Розсішкою. У 1649 році вдова Дьордя Ракоці мала 27 кріпатських домогосподарств, де у 17 хатах проживали сімї Силовичів, у шести Петраничів, у трьох – Поповичів. Хата Юрія попа, сільського священника, була двадцять сьомою, У кінці XVII ст..Росош не мала своєї церкви і була філією села Дусино. Але у 1733 році за священника Юрія Мелеша в селі вже існував прекрасний готичний храм св..архангела Михайла. Простояв він до кінця 20- х років хх ст…


У другій половині XXIII ст. сільської управи села Росош входили Іван Мигович, Гаврило Мигович, Федір Мигович та Федір Попович.


На 1816 рік у Росоші мешкали 216 жителів .


У 1845 році село зросло до 327 чоловік, і тут функціонувала церковна школа, у якій дяк Андрій Шипович навчав 30 учнів.


На 1844 рік Росош отримала печатку, де було зображено дерево з пишною кроною.


У 1893 році у Росоші поселились євреї кількістю 36 чоловік. На цей період у селі проживав 471 греко - католик (русини) та 4 римо – католики (вірогідно – угорські чиновники ). У кінці ХІХ ст. Росош міняє назву на Корар(угр.голий). На 1908 рік у селі проживали 673 греко – католики , 45 юдеїв, 4 римо – католики.


1 грудня 1926 року Василь Улинець підписав із сільською громадою угоду на спорудження нового храму за суму 10 тисяч чехословацьких крон. На свято Покрови Богородиці у 1927 році церкву освятили. 8 лютого 1981 року споруда храму згоріла. У 1990 – 1991 роках у селі збудували нову кам'яну греко – католицьку церкву у базилічному стилі.


Ще за часів чехословацького правління у Росош працювала державна школа, де дітей навчало шестеро вчителів:Арнотшт Попович, Антонін Ліеб, Катерина Мацкова, Ольга Мацкова, Ірена Петрецька та Гелена Штейнкуглен.


У 70 – х роках ч. ст… у селі почали будувати молитовний будинок. Цегляну споруду будували у кілька етапів, і вона набула форм базилічної Богородиці почала діяти у 1990 році.


В селі Росош є будинок культури, в якому знаходиться бібліотека,є в селі школа , дитячий садок,компресорна станція а також працює дільнична сімейна амбулаторія, є відділення зв’язку, кабельне телебачення та інтернет.


Історія розвитку села буде продовжуватись і далі, всі зміни які будуть відбуватися в селі будуть вноситися як історичний розвиток села .




Немає коментарів:

Дописати коментар